Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2016 r., sygn. I OSK 1927/15
Zarzut niewłaściwego zastosowania wymaga wykazania, że w ustalonych okolicznościach faktycznych doszło do wadliwej kwalifikacji prawnej i stan faktyczny nie odpowiada hipotezie zastosowanej normy prawnej. Zarzut niewłaściwego zastosowania prawa materialnego może odnieść skutek w sytuacji, gdy nie jest kwestionowany stan faktyczny sprawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del. WSA Iwona Bogucka (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. S. i A. P. reprezentowanych przez przedstawicielkę ustawową A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lutego 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1298/14 w sprawie ze skargi L. S. i A. P. reprezentowanych przez przedstawicielkę ustawową A. P. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania renty rodzinnej w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 26 lutego 2015 r., sygn. II SA/Wa 1298/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. S. i A. P. reprezentowanych przez przedstawicielkę ustawową A. P. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...], którą utrzymano decyzję tego organu z [...] kwietnia 2014 r. o odmowie przyznania na rzecz małoletnich L. S. i A. P. renty rodzinnej w drodze wyjątku.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym przyjętym przez Sąd I instancji:
Wnioskiem z dnia 20 marca 2014 r. A. P. przedstawicielka ustawowa małoletnich dzieci L. S. i A. P. wystąpiła z wnioskiem do Prezesa ZUS o przyznanie renty rodzinnej w drodze wyjątku na rzecz małoletnich po zmarłym ojcu P. S. W uzasadnieniu wniosku podała, że ojciec małoletnich zmarł tragicznie w wieku 31 lat. ZUS odmówił przyznania renty rodzinnej na rzecz małoletnich w zwykłym trybie z uwagi na brak wymaganych okresów ubezpieczenia. Podkreśliła, że jej sytuacja materialna jest bardzo trudna, gdyż utrzymuje się z dziećmi z zasiłku wychowawczego, zasiłków rodzinnych oraz dodatków w łącznej kwocie 1.159 zł. Ponadto na córkę z pierwszego związku W. otrzymuje alimenty z Funduszu Alimentacyjnego w kwocie 500 zł. Wyjaśniła, że z uwagi na konieczność opieki nad dziećmi oraz własną sytuację zdrowotną nie jest w stanie podjąć pracy. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej oddalił pozew o alimenty na rzecz małoletnich od dziadków (rodziców ojca) z uwagi na ich sytuację finansową. Także jej matka, z uwagi na sytuację materialną, nie jest w stanie płacić alimentów na wnuczki. Córki często chorują. W okresie zimowym, z uwagi na konieczność wykupienia leków dla nich zadłużyła mieszkanie, gdyż nie miała pieniędzy na opłacenie czynszu. Obecnie musi te zaległości spłacić aby móc otrzymywać dodatek mieszkaniowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty