26.01.2016 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. I OSK 1436/14

Decyzja uznaniowa, wydana w związku z przysługującym organowi swobodnym uznaniem, nie oznacza decyzji dowolnej. Co prawda sąd nie ma podstaw do jej kwestionowania, o ile mieści się ona w granicach swobodnego uznania, ale stwierdzenie tego faktu możliwe jest tylko po zapoznaniu się ze stanowiskiem organu wyrażonym w uzasadnieniu decyzji. Decyzja uznaniowa może być kwestionowana tylko w takim zakresie, w jakim organ nie uzasadnił należycie podstaw podjętej decyzji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie NSA Elżbieta Kremer (spr.) del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 marca 2014 r. sygn. akt II SA/Łd 1313/13 w sprawie ze skargi K. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji ustalającej opłatę za pobyt w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 27 marca 2014 r., II SA/Łd 1313/13 w sprawie ze skargi K. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] września 2013 r., nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji ustalającej opłatę za pobyt w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się tego wyroku.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Prezydent Miasta Łodzi decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. po ponownym rozpatrzeniu sprawy ustalenia odpłatności za pobyt J. L. w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym w Łodzi, zmienił decyzję z dnia [...] listopada 2012 r. dotyczącą ustalenia opłaty za pobyt strony we wskazanym ośrodku w ten sposób, że obligatoryjnie zwolnił z ponoszenia opłaty córkę A. J., na wniosek zwolnił całkowicie z ponoszenia opłat córkę K. L. i ustalił, iż J. L. będzie ponosił opłatę w wysokości 70% dochodu netto, tj. 379,40zł miesięcznie. W ramach aktualizacji sytuacji rodzinnej i majątkowej K. L. organ ustalił, iż kwota zmiany jej dochodu przekroczyła 10% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Dochód na osobę w rodzinie wynosi 1705,35zł i jest o 337,35zł wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, co oznacza, iż K. L. jest obowiązana do wnoszenia opłaty w wysokości 337,35zł miesięcznie od dnia [...] marca 2013 r. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 3 ustawy zmiana dochodu na osobę w rodzinie w okresie ponoszenia odpłatności za świadczenie niepieniężne nie wpływa na wysokość tej odpłatności, jeżeli kwota zmiany nie przekroczyła 10% odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Mając powyższe na uwadze decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. Prezydent Miasta Łodzi zmienił decyzję własną z dnia [...] stycznia 2013 r. w ten sposób, że K. L. obowiązana jest ponosić opłatę w wysokości 337,35zł za pobyt J. L. w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym w Łodzi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne