17.02.2016 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 17 lutego 2016 r., sygn. II GSK 151/16

Zawody prawnicze

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Kisielewicz po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. S. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 17 września 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 57/15 o odrzuceniu skargi K. S. na bezczynność Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. w przedmiocie odebrania ślubowania postanawia uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt VI SAB/Wa 57/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. odrzucił skargę K. S. na bezczynność Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. w przedmiocie odebrania ślubowania.

Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że K. S. w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. wniosła o zobowiązanie Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w W., na podstawie art. 149 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - powoływanej dalej jako p.p.s.a.), do dokonania czynności polegającej na odebraniu ślubowania od radcy prawnego.

Sąd I instancji podniósł, że stosownie do treści art. 3 § 3 p.p.s.a. sądy administracyjne orzekają w sprawach, w których przepisy ustaw szczególnych przewidują sądową kontrolę i stosują środki określone w tych przepisach, zaś w niniejszej sprawie taką ustawą szczególną jest ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 507). Ustawa ta wymienia rodzaje spraw, które mogą podlegać kontroli sądu administracyjnego, tj. m.in. ustalenie wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską, ustalenie wyniku egzaminu radcowskiego, skreślenie aplikanta radcowskiego z listy aplikantów. Z powyższego Sąd I instancji wywiódł, że nie każdy akt podejmowany przez samorząd radcowski, dotyczący jego członków, podlega kognicji sądów administracyjnych. W szczególności czynność odebrania ślubowania nie należy do kategorii spraw kontrolowanych przez sąd administracyjny na podstawie ustawy o radcach prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty