Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. I GSK 71/15
Uzasadnienia wymaga, że uchybienie procesowe "mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy". W przeciwnym razie ocena zasadności skargi kasacyjnej nie jest w ogóle możliwa, samo zaś pismo pozostaje namiastką środka odwoławczego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz (spr.) Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Wielobranżowego Przedsiębiorstwa Ogólnokrajowego U. Spółki z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 2 października 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 793/14 w sprawie ze skargi Wielobranżowego Przedsiębiorstwa Ogólnokrajowego U. Spółki z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Wielobranżowego Przedsiębiorstwa Ogólnokrajowego U. Spółki z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
U Z A S A D N I E N I E:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 2 października 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 793/14 oddalił skargę W. P. "U." Sp. z o.o. w B. (dalej: Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
Przedmiotowy wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Decyzją z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. określił skarżącej Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w kwocie 32 811 zł, z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Mercedes-Benz E350 CDI, rok produkcji 2009.
W złożonym odwołaniu Spółka zarzuciła zaskarżonej decyzji sprzeczność ze stanowiskiem Prezydenta Miasta B. oraz Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w B., którzy odpowiednio dokonując rejestracji przedmiotowego pojazdu oraz wydając zaświadczenie o braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu, potwierdzili brak obowiązku podatkowego. Strona wniosła o stwierdzenie braku podstaw do określenia zobowiązania podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty