25.10.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 października 2016 r., sygn. II GSK 818/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Protokolant Anna Wojtowicz - Hess po rozpoznaniu w dniu 25 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki jawnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 900/14 w sprawie ze skargi A. Spółki jawnej w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Spółki jawnej w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 listopada 2014 r. sygn. akt: III SA/Kr 900/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o nałożeniu kary pieniężnej.

Naczelny Sąd Administracyjny przyjął za podstawę orzekania następujący stan faktyczny.

Naczelnik Urzędu Celnego w Krakowie decyzją z dnia [...] października 2011 r. nałożył na C. Spółka jawna z siedzibą w K. karę pieniężną w łącznej wysokości 3.200. zł za wykonanie w dniu [...] marca 2011 r. przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych (w wysokości 3.000,00 zł) oraz za wykonanie przewozu na potrzeby własne pojazdem nie zgłoszonym do zaświadczenia (w wysokości 200,00 zł).

Pismem z dnia [...] września 2013 r. skarżąca spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji z dnia [...] października 2011 r. zarzucając rażące naruszenie przepisów postępowania, które mało wpływ na wynik sprawy, tj. art. 7 i 77 § 1 k.p.a. i dokonanie błędnej oceny okoliczności faktycznych, a także rażące naruszenie prawa materialnego, tj. art. 1 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 4 pkt 1 i 6a w związku z art. 93 ust. 1 ustawy transporcie drogowym i art. 2 pkt 36 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rażące naruszenie prawa polegać miało na niezakwalifikowaniu pojazdu marki [...] - pompa do betonu, typ [...] o nr rej. [...] jako pojazdu specjalnego, w związku z czym, zdaniem skarżącej, wykonywanie działalności gospodarczej przy pomocy tego pojazdu nie stanowiło przewozu drogowego w rozumieniu art. 42 ust. 1 o transporcie drogowym, co z kolei wykluczało dopuszczalność nałożenia kary pieniężnej za działalność wykonywaną tym pojazdem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne