Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. I GSK 81/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz (spr.) Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 12 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Op 527/14 w sprawie ze skargi Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. zasądza od Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w K. na rzecz Ministra Finansów 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. (dalej: Sąd I instancji lub Sąd) wyrokiem z dnia 12 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Op 527/14, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. w K.(dalej: Spółka lub Skarżąca) na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego, uchylił tą interpretację i określił, że nie może być ona wykonana. Ponadto zasądził na rzecz Spółki zwrot kosztów postępowania w kwocie 457 zł.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania użycia biogazu w oczyszczalni ścieków. We wniosku wskazała m.in., że oczyszczalnia ścieków jest zorganizowaną częścią istniejącego przedsiębiorstwa Skarżącej, stanowiącą organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w tym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji zadania gospodarczego, polegającego na oczyszczaniu ścieków. W oczyszczalni osad powstały w wyniku oczyszczania ścieków gromadzony jest w komorach fermentacyjnych i podgrzewany w nich do temperatury 37° C, na skutek czego ulega fermentacji, w wyniku której powstaje biogaz, odprowadzany następnie do stacji odsiarczania i przepuszczany w niej przez tzw. odsiarczalniki, w których następuje jego oczyszczenie z siarkowodoru. Oczyszczony biogaz kierowany jest z kolei do zbiornika gazu, a stamtąd, w zależności od potrzeb, do:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty