25.10.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 października 2016 r., sygn. II GSK 540/15

Podkreślenia wymaga, iż skuteczne zakwestionowanie stanu faktycznego w skardze kasacyjnej może nastąpić poprzez stawianie zarzutów o charakterze procesowym. Skarga kasacyjna nie wskazuje jednak żadnych konkretnych przepisów postępowania, które miałby naruszyć Sąd pierwszej instancji, co oznacza, że NSA nie może rozpoznać merytorycznie tych zarzutów z uwagi na wadliwość ich skonstruowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant st. asystent sędziego Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 11 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 9 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Wr 892/13 w sprawie ze skargi B. K. na decyzję Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we W..

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 9 grudnia 2014 r. oddalił skargę B. K. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] września 2013 r. w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych. Orzekł również o kosztach postępowania sądowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w B., decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. określił skarżącej kwotę nienależnie pobranych płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych za lata 2005 - 2008 w kwocie 54.006,38 złotych. Kwota ta dotyczyła przejętego przez skarżąca w 2007 r. od M. W. podjętego przez niego na mocy decyzji z dnia [...] kwietnia 2006 r. zobowiązania, na podstawie umowy użyczenia. Stwierdzone uchybienia dotyczyły pakietu P01 - Utrzymanie łąk ekstensywnych w wariancie P01b Półnaturalne łąki dwukośne o powierzchni 51,23 ha oraz pakietu S02 - Rolnictwo ekologiczne w wariancie S02b01 Trwałe użytki zielone (bez certyfikatu zgodności) o powierzchni 51,23 ha. Organ w oparciu o niewskazanie przez jednostkę certyfikującą w 2009 r. gospodarstwa strony jako producenta spełniającego wymagania produkcji ekologicznej, stwierdził, że strona nie wypełniła rozpoczętego w 2005 r. pięcioletniego okresu zobowiązania do prowadzenia działalności rolniczej w zakresie rolnictwa ekologicznego na obszarze 51,23 ha. Ponadto, na podstawie przeprowadzonej w sierpniu 2009 r. kontroli w gospodarstwie skarżącej, zmniejszono powierzchnię zobowiązania. W toku kontroli ustalono bowiem, że na działce 634/1 o zgłoszonej powierzchni 12,20 ha stwierdzono powierzchnię 11,51 ha, mniejszą o 0,69 ha niż zadeklarowana przez stronę we wniosku na 2009 r. oraz deklarowaną w poprzednich latach. Wyniosło to 5,9% przekroczenia powierzchni tej działki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty