Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2016 r., sygn. II GSK 2647/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Małgorzata Rysz Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 16 czerwca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 365/14 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko notariusza 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. S. na rzecz Ministra Sprawiedliwości 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 16 czerwca 2014 r. (syg. akt VI SA/Wa 365/14), w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko notariusza, oddalił skargę.
Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia:
Prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego P. w P. z [...] kwietnia 2008 r. (sygn. akt [...]), orzeczono wobec M. S. środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu notariusza przez okres 2 lat.
Skarżąca w latach 2001-2009 wykonywała zawód notariusza. W dniu [...] maja 2004 r., w swojej kancelarii, akt notarialny (Rep. A nr [...]/2004), mocą którego Z. N. udzielił W. S. szerokiego pełnomocnictwa do zarządu jego całym majątkiem i do prowadzenia wszelkich jego spraw. Z opinii biegłych: neurologa z [...] marca 2006 r., [...] kwietnia 2006 r., [...] listopada 2007 r. i [...] lutego 2008 r., opinii psychiatry i psychologa oznaczonych odpowiednio datą [...] stycznia 2005 r. i [...] marca 2008 r., sporządzonych na polecenie Prokuratury Rejonowej P. w P. w spr. [...] i Sądu Rejonowego P. w P. w spr. [...] wynika, że w dacie dokonywania czynności p. Z. N., z uwagi na zaawansowane stadium choroby Alzheimera, miał całkowicie wyłączoną zdolność rozeznania swoich czynów i nie mógł świadomie wyrazić swojej woli. Nie mógł wyrazić jej werbalnie. Nie rozumiał dokonywanych z jego udziałem czynności i ich skutków oraz nie był w stanie złożyć oświadczenia woli niezbędnego do udzielania pełnomocnictwa. Znajdował się w stanie głębokiego otępienia psychicznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty