12.05.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2016 r., sygn. II GSK 22/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 30 września 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 544/14 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S. z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności rolnośrodowiskowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od T. P. na rzecz Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S. 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 30 września 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 544/14 (dalej wyrok z 30 września 2014 r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej WSA albo sąd I instancji) oddalił skargę wywiedzioną przez T. P. (dalej skarżąca) na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności rolnośrodowiskowej.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie prawnym i faktycznym sprawy:

W dniu 17 kwietnia 2013 r. do Biura Powiatu S. ARiMR wpłynął wniosek T. P. (dalej przywoływana jako: "Skarżąca") o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych na rok 2013. Był to wniosek złożony w drugim roku realizacji programu rolnośrodowiskowego. Wniosek obejmował deklarację Pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne, w wariancie 2.9 Uprawy sadownicze i jagodowe (dla których zakończono okres przestawiania) na 1 działce rolnej o deklarowanej powierzchni 21,51 ha, zlokalizowanej na 4 graniczących ze sobą działkach ewidencyjnych. Uprawą wskazaną w treści wniosku była jabłoń domowa.

W dniach 8 - 9 lipca 2013 r. na gruntach objętych wnioskiem Skarżącej przeprowadzona została kontrola na miejscu. Wnioskodawczyni została (w dniu 5 lipca 2013 r.) powiadomiona o planowanej kontroli i uczestniczyła w jej pracach, odmawiając podpisania protokołu i wnosząc doń zastrzeżenia. Inspektorzy ARiMR ustalili, iż powierzchnia faktycznie użytkowana rolniczo przez Stronę odpowiada deklarowanej (jest mniejsza, lecz w granicach tolerancji, w związku z czym uznano areał deklarowany). Dokonując oceny drzewek posadzonych na gruntach Skarżącej, kontrolujący stwierdzili, iż odnośne wymogi spełnia 1.015 drzewek, niezgodne z normami są 863 sztuki. Do grupy tej kontrolujący zaliczyli drzewka martwe, częściowo martwe z uschniętym pędem głównym oraz rośliny o wysokości poniżej 80 cm. Zważywszy na fakt, iż minimalna obsada jabłoni wynosi 125 szt/ha, liczba zgodnych z normami drzew na zadeklarowanej powierzchni powinna wynosić - z zastosowaniem 5% marginesu - 2.554 (w protokole podano 2.559,69). Zastrzeżenia Skarżącej wniesione w toku kontroli dotyczyły liczby wypadniętych nasadzeń, oraz ogólnej liczny nasadzeń, która miała zostać zaniżona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp