22.09.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 września 2016 r., sygn. I GSK 606/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 22 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. sp. j. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2014 r. sygn. akt V SA/Wa 2255/14 w sprawie ze skargi M. sp. j. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 grudnia 2014 r., sygn. akt V SA/Wa 2255/14 oddalił skargę A. sp. jawnej w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] czerwca 2014 r., w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

A. sp. jawna w G. wnioskiem z 9 stycznia 2014 r. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego I w W. o zwrot podatku akcyzowego w kwocie 8 993 zł, z tytułu eksportu dwóch samochodów osobowych marki [...]. Do wniosku dołączono kserokopię listu przewozowego [...] z [...] stycznia 2013 r., potwierdzenie wywozu - [...], wydruk komunikatu [...] (zwolnienie do procedury wywozu), a także dotyczące samochodów oryginały faktur VAT z 14 stycznia 2013 r.

Organ przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w wyniku którego uzyskał dane z bazy CEPiK-CEP, z których wynikało, że samochody posiadają status pojazdów zarejestrowanych, z datą pierwszej rejestracji w dniu 14 stycznia 2013 r. Ponadto w odpowiedzi na wezwanie organu skarżąca przesłała kserokopie oświadczeń wystawionych przez [...] sp. z o.o., dotyczące zapłaty akcyzy na terytorium kraju.

Naczelnik Urzędu Celnego I w W. decyzją z [...] kwietnia 2014 r. odmówił zwrotu podatku akcyzowego z tytułu eksportu samochodów osobowych.

Podał, że przesłanką zwrotu podatku akcyzowego jest to, aby pojazdy nie były wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju. Tymczasem zgromadzone dokumenty potwierdzają, że samochody zostały wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju; dlatego też odmówiono zwrotu akcyzy. Ponadto organ I instancji wyjaśnił, że w ramach czynności sprawdzających ustalił, że kontrahenci skarżącej złożyli deklarację AKC-U oraz zapłacili podatek akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów w wysokości 8 827 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne