22.09.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 września 2016 r., sygn. II GSK 312/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Magdalena Maliszewska Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 22 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 23 października 2014 r., sygn. akt III SA/Lu 645/14 w sprawie ze skargi K. G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. G. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 23 października 2014 r., sygn. akt III SA/Lu 645/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.), oddalił skargę K. G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 28 września 2013 r. w W. dokonano kontroli drogowej samochodu marki N. o nr rej. [...], którym kierował A. M. Ustalono, że w tym dniu ok. godz. 00:30 pasażer zamówił telefonicznie taksówkę z prośbą o zawiezienie go na ul. [...], do hotelu Ibis. Kierowca pojazdu nie okazał licencji na wykonywanie transportu drogowego osób. Stwierdzono również, że w pojeździe znajdowało się 5 miejsc siedzących. Przesłuchano w charakterze świadka pasażera pojazdu. Świadek zeznał, że zamówił telefonicznie taksówkę na ul. S. w W. Na wskazany adres podjechał przedmiotowy pojazd, nie mający żadnego oznakowania jako taksówka. Po wykonaniu kursu kierowca zażądał 18 zł za przejazd, pasażer zażądał wydania rachunku lub paragonu. Otrzymał dowód sprzedaży na kwotę 18 zł, wystawiony przez N. O. K. G., Z. Przebieg kontroli utrwalono w protokole.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty