Wyrok NSA z dnia 30 września 2016 r., sygn. I GSK 1954/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 30 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A z siedzibą w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2014 r. sygn. akt V SA/Wa 950/14 w sprawie ze skargi Spółki A z siedzibą w Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 września 2014r., sygn. akt V SA/Wa 950/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki A w Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] stycznia 2014r. nr [...] w przedmiocie nadania klauzuli natychmiastowej wykonalności decyzji.
Powyższy wyrok Sądu I instancji zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia [...] października 2013r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w [...] określił skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju samochodu osobowego w miesiącu styczniu 2008r.
Postanowieniem z dnia [...] października 2013r. Naczelnik Urzędu nadał rygor natychmiastowej wykonalności w/w decyzji. W uzasadnieniu wskazał, iż z uwagi na to, że okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju samochodu jest krótszy niż trzy miesiące, istnieje uzasadnione podejrzenie, że zobowiązanie podatkowe, wynikające z decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w [...], nie zostanie wykonane przez stronę.
Po rozpatrzeniu zażalenia Spółki A, postanowieniem z dnia [...] stycznia 2014r. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie utrzymał w mocy powyższe postanowienie. Organ II instancji stwierdził, że z informacji zawartych w systemie ZEFIR oraz poczynionych ustaleń wynika, iż na podatniku ciążyła inna zaległość podatkowa w wysokości 13.542 zł wynikająca z decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w [...] nr [...] z dnia [...] lipca 2013r. za okres rozliczeniowy czerwiec 2008r. Decyzja ta została doręczona spółce w dniu 22 lipca 2013r. Decyzją z dnia [...] listopada 2013r., doręczoną spółce w dniu 5 grudnia 2013r., Dyrektor Izby utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego I instancji. Natomiast w dniu 12 grudnia 2013r. Dyrektor Izby wystawił tytuł wykonawczy nr [...], który został doręczony zobowiązanemu w dniu 16 grudnia 2013r. Dopiero w dniu 31 grudnia 2013r. spółka dokonała wpłaty na konto Izby Celnej w Warszawie zobowiązania w wysokości 13.542 zł wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. W związku z powyższym organ II instancji uznał, że spełniona została przesłanka art. 239 b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej dająca podstawę do zastosowania instytucji nadania decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności, bowiem na dzień wydania zaskarżonego postanowienia z tytułu innej należności toczyło się postępowanie egzekucyjne. Organ II instancji podkreślił, że zarówno postępowanie egzekucyjne prowadzone w zakresie innych należności, jak i krótki okres, w tym przypadku krótszy niż 3 miesiące do upływ terminu przedawnienia zobowiązania, stanowił w rozpatrywanej sprawie uprawdopodobnienie, że strona zobowiązania nie wykona. Taką interpretację dodatkowo uzasadnia okoliczność, iż spółka od decyzji z dnia [...] października 2013r. określającej zobowiązanie podatkowe pismem z dnia 7 listopada 2013 r. wniosła odwołanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty