Wyrok NSA z dnia 13 października 2016 r., sygn. II GSK 636/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 13 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Gd 890/14 w sprawie ze skargi E. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. R. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1.800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku wyrokiem z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 890/14 oddalił skargę E. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z naruszeniem przepisów z zakresu transportu drogowego.
Decyzją z dnia [...] maja 2014 r. Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (PWITD) w Gdańsku nałożył w pkt I na E. R. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "[...]" karę pieniężną w wysokości 15.000 zł, ograniczoną z kwoty 26.100 zł za następujące naruszenia: a) uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli w części, b) naruszenie obowiązku wczytywania danych z karty kierowcy - za każdego kierowcę, c) nieokazanie podczas kontroli w przedsiębiorstwie danych z karty kierowcy za każdy dzień, d) przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, e) przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu, f) skrócenie dziennego czasu odpoczynku, g) przekroczenie całkowitego czasu prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni, h) skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku, i) udostępnienie podczas kontroli w przedsiębiorstwie niepełnych danych o okresach aktywności kierowcy. Równocześnie w pkt II PWITD w Gdańsku umorzył postępowanie w przedmiocie nałożenia kary w zakresie dwóch naruszeń tj. przekroczenia maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu przez kierowcę W. M. w dniu 5 września 2013 r. oraz skrócenia dziennego czasu odpoczynku przez kierowcę W. M. w dniu 6 września 2013 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty