13.09.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 września 2016 r., sygn. II GSK 599/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 13 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. akt III SA/Po 461/14 w sprawie ze skargi K. P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. P. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 567 (pięćset sześćdziesiąt siedem) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sygn. akt:

II GSK 599/15

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 2 grudnia 2014 r. sygn.. akt: II SA/Po 461/14 oddalił skargę K. P. (dalej: skarżący, skarżący kasacyjnie, strona) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2014 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.

[...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 107 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U. Nr 227, poz. 1367; dalej: u.p.t.n.), nałożył na K. P. - prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "[...]" z siedziba w D.- karę pieniężną w wysokości 3.250,00 zł za naruszenia określone w załączniku do u.p.t.d.: Lp. 1.1.4, l.p. 1.2, l.p.1.4., l.p. 3.2.1, l.p. 3.4.1.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w zaskarżonym następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyroku przyjął za podstawę orzekania następujący stan faktyczny.

W dniu [...] września 2013 r. w miejscowości R., na drodze krajowej nr [...], przeprowadzono kontrolę pojazdu samochodowego [...]wraz z naczepą, którym kierował Z. K., dokonującego krajowego przewozu rzeczy ([...]) na trasie [...]. Pojazd nie był oznakowany tablicami barwy pomarańczowej. Przewóz wykonywała firma "[...]" w D., załadowcą była firma "[...]" w K., odbiorcą zaś przewożonego towaru była firma "[...]" w M. Przewożony towar był towarem niebezpiecznym o numerze [...] (kulki polimeryczne, ekspandujące, wydzielające pary palne). Potwierdza to okazany dokument przewozowy oraz przeprowadzona kontrola ładowni, z której sporządzono dokumentację fotograficzną dołączoną do akt niniejszej sprawy. W trakcie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego uzyskano kartę charakterystyki produktu, zgodnie z którą wskazany towar, będący materiałem niebezpiecznym o numerze [...], podlega przepisom umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 815).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty