Wyrok NSA z dnia 19 października 2016 r., sygn. I GSK 542/16
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 grudnia 2015 r.; sygn. akt I SA/Ke 675/15 w sprawie ze skargi M.B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] września 2015 r.; nr [...] w przedmiocie: odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 22 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 675/15 oddalił skargę M.B. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Sąd orzekał następującym stanie faktycznym sprawy:
Decyzją z dnia [...] października 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Audi A6.
W dniu 19 czerwca 2015 r. do organu wpłynął wniosek podatnika o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji. W uzasadnieniu podatnik zakwestionował właściwość organów orzekających w sprawie wskazując, iż nabycie wewnątrzwspólnotowe nie jest czynnością rozciągniętą w nieokreślonym przedziale czasowym przemieszczania się towaru, trwającym począwszy od momentu przekroczenia granicy do momentu zaistnienia jakiegoś bliżej nieokreślonego zdarzenia. Zdaniem strony, właściwość miejscowa organu podatkowego powinna być określona przede wszystkim z uwzględnieniem miejsca przekroczenia granicy przez wewnątrzwspólnotowo nabyty samochód. Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane przez organ podatkowy, którego terytorialny zasięg działania nie obejmuje żadnego z miejsc granicznych Rzeczpospolitej Polskiej, co w ocenie skarżącego sprawia, iż zostało ono wydane z naruszeniem właściwości miejscowej i jako takie dotknięte jest wadą nieważności, określoną w art. 247 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613), zwanej dalej: ord. pod.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty