15.09.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2016 r., sygn. I GSK 343/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Kielcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 sierpnia 2013 r. sygn. akt I SA/Ke 401/13 w sprawie ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach; 2. zasądza od A Spółki z o.o. z siedzibą w D. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Kielcach 2.647 (dwa tysiące sześćset czterdzieści siedem) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2013 r., sygn. akt I SA/Ke 401/13 stwierdził nieważność decyzji Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] kwietnia 2013 r. i orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Sąd orzekał w następującym stanie faktyczno - prawnym:

Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach decyzją z dnia [...] września 2012 r. nr [...] określił dla "A K. i W. S." zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w wysokości 16 459 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki MITSUBISHI Pajero Monteo nr VIN [...], uznając, iż w momencie nabycia był - podlegającym opodatkowaniu podatkiem akcyzowym - samochodem osobowym, klasyfikowanym do pozycji CN 8703.

Organ II instancji rozpoznając odwołanie od powyższego rozstrzygnięcia utrzymał je w mocy. Decyzja została skierowana do A sp. z o.o, powstałej z przekształcenia w dniu 31 stycznia 2013 r. spółki cywilnej "A K. i W. S.". Powołując art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej jako: o.p.) organ wskazał, iż spółka z o.o. jako następca prawny spółki cywilnej, zachowała jej dotychczasowy adres, NIP, REGON i nr rachunku bankowego. Organ podkreślił przy tym, że ten sam nr NIP znajduje się na fakturze dokumentującej zakup przedmiotowego pojazdu i jest to numer spółki, a nie osoby fizycznej (K. S. lub W. S.). Organ powołując się na treść art. 187 § 3 o.p. stwierdził, że forma prawna działalności strony wynikała z dokumentów złożonych przez nią do zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego. Jak również dodał, iż wszelkie pisma były kierowane do spółki cywilnej, gdyż to ją ma obowiązek zawiadomić a nie wspólników, wskazał przy tym, iż bez znaczenia jest fakt niezastosowania oznaczenia s.c. czy spółka cywilna w kierowanych do spółki pismach, gdyż przepisy prawa nie stawiają takiego wymogu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne