Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2016 r., sygn. II GSK 119/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Anna Robotowska Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. D.-N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 września 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 2575/13 w sprawie ze skargi A.D.-N. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia 5 lipca 2013 r. nr . w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 12 września 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 2575/13 po rozpoznaniu skargi A.D. - N. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia 5 lipca 2013 r. nr . w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej, oddalił skargę.
Sąd pierwszej instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
A. D. - N. (dalej: "skarżąca") wystąpiła do Rady Izby Notarialnej w W. z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej w trybie art. 217 § 1 k.p.a. Rada Izby Notarialnej w W. uchwałą dnia 18 lipca 2012 r. odmówiła wydania zaświadczenia. Uzyskanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji umożliwia aplikantowi przystąpienie do egzaminu zawodowego. Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 ze zm., dalej p.n.) do egzaminu notarialnego może przystąpić osoba, która ukończyła aplikację notarialną i otrzymała zaświadczenie o jej odbyciu, oraz osoba, o której mowa w art. 12 § 2 ustawy. Powodem odmowy wydania skarżącej zaświadczenia o odbyciu aplikacji było nieuzyskanie pozytywnej z jednego z dwóch kolokwiów objętych programem szkolenia aplikantów.
Rada Izby Notarialnej w W. ustaliła, że skarżąca była wpisana na listę aplikantów notarialnych przez okres 2 lat i 6 miesięcy, odbyła wymaganą 6 miesięczną praktykę sądową w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego i w sądzie gospodarczym, z której wystawiono jej pozytywną opinię a także uczestniczyła w zajęciach seminaryjnych. Okoliczności te, w ocenie organu pierwszej instancji, nie uprawniały do przyjęcia wniosku, że aplikant odbył aplikację notarialną, jeżeli równocześnie nie uzyskał zaliczenia z kolokwium przeprowadzonego w ramach aplikacji. W tym celu organ pierwszej instancji powołał się na treść uchwały nr . Krajowej Rady Notarialnej z dnia 18 września 2009 r. w sprawie programu aplikacji notarialnej zmienionej uchwałą nr .Krajowej Rady Notarialnej, z której wynika, że "w czasie odbywania aplikacji, aplikanci składają dwa kolokwia (§ 6 ust.1 uchwały), zaś "wykonanie przez aplikanta obowiązków objętych niniejszym programem uprawnia go do uzyskania zaświadczenia o odbyciu aplikacji" (§ 1 ust. 2 uchwały). Wykonanie przez aplikanta obowiązków objętych programem, o którym mowa w wymienionej uchwale należy rozumieć nie tylko jako odbycie szkolenia teoretycznego, praktycznego i odbycie praktyk sądowych ale także jako opanowanie na odpowiednim poziomie wiedzy pozwalającej na ocenę, iż wnioskujący o wydanie zaświadczenia aplikant zaznajomił się z całokształtem pracy notariusza. Szkolenie aplikanta obejmuje zatem konieczność sprawdzenia nabytej wiedzy. Reasumując Rada Izby Notarialnej w W. ustaliła, że skarżąca z uwagi na brak pozytywnej oceny z kolokwium nie zrealizowała programu aplikacji notarialnej i w związku z tym nie mogła otrzymać zaświadczenia w trybie art. 217 § 1 k.p.a. w związku z art. 74 ust. 2 ustawy Prawo o notariacie o odbyciu aplikacji notarialnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty