Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. II GSK 2582/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Protokolant asystent sędziego Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 16 czerwca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 330/14 w sprawie ze skargi B.K. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] w przedmiocie zarządzenia pokontrolnego w sprawie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości poprzez zaprzestanie używania nazwy wprowadzającej w błąd 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od B.K. na rzecz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., wyrokiem z dnia 16 czerwca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 330/14, po rozpoznaniu skargi B.K. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia [...] listopada 2013 r. w przedmiocie zarządzenia pokontrolnego w sprawie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości poprzez zaprzestanie używania nazwy wprowadzającej w błąd, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją zarządzenie pokontrolne z dnia [...] września 2013 r.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu 13 września 2013 r. w obiekcie O. w S., w którym skarżąca - B.K. świadczyła usługi hotelarskie, zostały przeprowadzone czynności kontrolne przez inspektorów reprezentujących Ś. Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w K. (dalej jako Ś. WIIH). W toku kontroli stwierdzono, że pomimo braku decyzji o zaszeregowaniu obiektu hotelarskiego do określonego rodzaju i kategorii, stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r., Nr 223, poz. 2268, zwana dalej również ustawą), skarżąca używa prawnie chronionej nazwy "hotel" do oznaczania obiektu w formie zdrobniałej, tj. "hotelik". Nazwę "hotelik" umieszczona jest nad wejściem do budynku (w formie neonów świetlnych) w formie napisu wykonanego bezpośrednio na elewacji budynku o treści: "hotelik - restauracja - [...], jak również na stronie internetowej [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty