21.09.2016 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 21 września 2016 r., sygn. II FZ 548/16

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Jerzy Rypina, , , po rozpoznaniu w dniu 21 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia A. W. w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 500/15 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki postanawia: 1. uchylić zaskarżone postanowienie, 2. wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 27 czerwca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt I SA/Gl 500/16) w sprawie ze skargi A. W. na decyzję z dnia 29 stycznia 2016 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach odmówił wstrzymania wykonania tej decyzji.

Sąd pierwszej instancji uzasadniając swe rozstrzygniecie podał, że we wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji zawarto informację, iż kwota zobowiązania podatkowego wielokrotnie przewyższa możliwości finansowe skarżącej. Pełnomocnik skarżącej zaznaczył, że jakiekolwiek czynności egzekucyjne, w tym zwłaszcza zajęcie wynagrodzenia, rodzić może wyjątkowo ciężkie skutki dla niej jak i jej rodziców. Na dzień sporządzenia wniosku, podatniczka zamieszkiwała wraz z rodzicami, których dochody są nieznaczne, w przeciwieństwie do potrzeb wynikających zarówno ze stanu zdrowia samej skarżącej, jak i jej rodziców. Cała trójka znajduje się pod stałą opieką lekarzy różnych specjalizacji. W tych ramach odnotowano, że szczegółowy wykaz chorób i związanych z nimi kosztów wykazano na potrzebę wniosku o przyznanie prawa pomocy, który również zawarto w skardze. Na kanwie niniejszej sprawy przyjęto, iż zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż jakiekolwiek uszczuplenie majątku, bądź egzekucja z bieżących dochodów rodziny spowoduje nieodwracalne pogorszenie zdrowia skarżącej i jej rodziców. Pełnomocnik dodał nadto, że wykonanie zaskarżonej decyzji uniemożliwi stronie także zaspokajanie bieżących niezbędnych potrzeb życiowych, w tym wygospodarowanie środków przeznaczonych na utrzymanie jej oraz rodziców. Końcowo zaakcentował, że skutki wywołane wykonaniem decyzji organu podatkowego będą nieodwracalne, a to z uwagi na znaczne rozciągnięcie w czasie procesu weryfikacji jej legalności, co również rodzi zagrożenie dla podstawowych interesów majątkowych skarżącej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty