Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. II FSK 3319/14
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia NSA del. Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Gl 1456/13 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 września 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach kwotę 600 (sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 26 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 1456/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 września 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W uzasadnieniu powyższego wyroku sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:
J.M. (podatnik, skarżący) złożył wspólnie z żoną zeznanie PIT-36 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku 2005, jednak po przeprowadzeniu czynności sprawdzających organ podatkowy stwierdził brak możliwości skorzystania przez podatników w 2005 r. z preferencyjnego opodatkowania małżonków, bowiem ustalono, że 24.02.2005 r. podatnik i jego żona zawarli umowę majątkową małżeńską, zgodnie z którą ustanowili ustrój rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa została rozwiązana umową zawartą w formie aktu notarialnego sporządzoną 30.12.2005 r., w której małżonkowie postanowili, że stosunki majątkowe w ich małżeństwie znów podlegać będą ustrojowi ustawowej wspólności majątkowej. W związku z tym, po wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania podatkowego wobec podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w T.G. wydał decyzję z 10 czerwca 2011 r., którą określił podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że określony w art.6 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. zwanej dalej "u.p.d.o.f.", przywilej w postaci wspólnego opodatkowania dochodów małżonków jest wyłączony w razie istnienia między małżonkami w jakimkolwiek okresie roku podatkowego rozdzielności majątkowej. Poza tym przy określaniu wysokości zobowiązania podatkowego organ nie uwzględnił: a) darowizny w kwocie 500 zł, ponieważ w zeznaniu odliczenie wskazał skarżący, zaś wskazana kwota została przekazana z konta bankowego jego żony, b) przelewu kwoty 177,50 zł z tytułu "1 % na rzecz organizacji pożytku publicznego", ponieważ został on dokonany także z konta żony podatnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty