Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. II FSK 3131/14
Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędziowie: NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), WSA del. Marek Olejnik, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Po 1261/13 w sprawie ze skargi "T." sp. z o.o. z siedzibą w H. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 3 września 2013 r. nr ILPB4/423-190/13-2/MC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od "T." sp. z o.o. z siedzibą w H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sygnatura akt II FSK 3131/14
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością T. z siedzibą w W. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku z dnia 3 czerwca 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie skarżąca Spółka podała, że wraz z innymi podmiotami z grupy kapitałowej zamierza zawrzeć z bankiem, mającym siedzibę w Danii lub oddziałem tego banku, zlokalizowanym w Polsce, umowę o świadczenie usług kompleksowego zarządzania płynnością finansową środkami pieniężnymi pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład grupy. System zarządzania (cash pooling) jest usługą bankową,, polegającą na umożliwieniu przez bank grupie kapitałowej bardziej efektywnego, codziennego zarządzania środkami pieniężnymi i limitami zadłużenia oraz korzystania przez poszczególne spółki z grupy ze wspólnej płynności finansowej całej grupy kapitałowej, a to przez koncentrację środków pieniężnych wszystkich spółek grupy na jednym rachunku rozliczeniowym. Usługa umożliwia oferowanie bieżących nadwyżek finansowych innym spółkom z grupy kapitałowej oraz korzystania z ich bieżących nadwyżek finansowych, co pozwala na obniżenie kosztów finansowania poszczególnych uczestników systemu poprzez uzyskanie niższego oprocentowania zadłużenia, przy jednoczesnej możliwości korzystniejszego lokowania nadwyżek finansowych.. Skarżąca postawiła pytanie, czy odsetki, płacone przez nią w związku z uczestnictwem w przedstawionej strukturze zarządzania płynnością finansową, mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i tym samym nie będą miały do nich zastosowania ograniczenia wynikające niedostatecznej kapitalizacji, określone w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.) - zajmując stanowisko, że wypłacane odsetki związane będą z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej i spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów, zawartą w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., toteż wskazane we wniosku przepisy, dotyczące niedostatecznej kapitalizacji, nie znajdą zastosowania. Skarżąca argumentowała, że dokonując wpłat na rachunek rozliczeniowy nie wskazuje, przez kogo wpłacone środki mają być wykorzystane, a kompensując z tego rachunku niedobór środków własnych, nie wie, od którego podmiotu z grupy kapitałowej środki te pochodzą. Prowadzi to do wniosku, że w realizacji tych przepływów pieniężnych nie powstaje stosunek prawny, oparty na umowie pożyczki w rozumieniu art. 16 ust. 7b u.p.d.o.p.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty