20.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. II FSK 3481/14

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Protokolant Katarzyna Latkowska-Kłoczko, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 29 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 464/14 w sprawie ze skarg "I. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością" sp.j. z siedzibą w R. przy uczestnictwie P. [...] Spółka z o.o. z siedzibą w R. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 16 września 2011 r. nr [...], [...], [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2005-2007 oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I.1. Wyrokiem z dnia 29 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Rz 464/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skarg "I. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością" sp.j. z siedzibą w R. (dalej jako Skarżąca) uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 16 września 2011 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2005, 2006 i 2007 r.

I.2. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że zaskarżonymi decyzjami SKO utrzymało w mocy decyzje Prezydenta Miasta R. z dnia 17 grudnia 2010 r., określające Skarżącej oraz P. [...] Sp. z o.o. w R. zobowiązanie w podatku od nieruchomości za lata 2005, 2006 i 2007. Podstawą wydania decyzji wymiarowej było ustalenie przez organ pierwszej instancji, że w złożonej przez podatników deklaracji podatkowej w sprawie podatku od nieruchomości nie ujęto budynku zlokalizowanego na działce nr [...] położonej przy ul. W. w R., stanowiącego ich współwłasność. Organ odwoławczy uznał za prawidłowy pogląd organu pierwszej instancji, że przedmiotowy obiekt budowlany jest budynkiem, a nie budowlą. Jak bowiem wynika z opinii biegłego, obiekt budowlany typu barak "Skopie" jest trwale związany z gruntem poprzez betonowe fundamenty, nie jest swobodnie usadowiony na twardym podłożu lub bezpośrednio na powierzchni działki, a odłączenie go od gruntu skutkowałoby faktyczną rozbiórką, jest wydzielony z przestrzeni poprzez drewniane ściany zewnętrzne. Z opinii biegłego wynika, że elementy ścian są wypełnione płytami twardej wełny mineralnej i osłonięte płytami gipsowo-kartonowymi oraz z zewnątrz osłonięte płytami eternitowymi, obiekt posiada dach pokryty papą i w związku z tym spełnia on kryteria budynku przewidziane w treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2001r., Nr 9, poz.84 ze zm., dalej: u.p.o.l.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne