15.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 778/15

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bogusław Wolas, Protokolant Joanna Tararuj-Młynik, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego "H." spółki z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1674/14 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego "H." spółki z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 31 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego "H." spółki z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1.800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1674/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę P. P.-U. H. Sp. z o.o. (dalej: spółka lub skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: Dyrektor Izby Skarbowej lub organ odwoławczy) z dnia 31 marca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że decyzją z 31 marca 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania spółki, utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. (dalej: Dyrektor UKS lub organ pierwszej instancji) z dnia 10 września 2013 r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń i wrzesień 2009 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2009 r. Decyzja organu pierwszej instancji była zaś wynikiem postępowania kontrolnego, wszczętego na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w R., sygn. [...] (dalej: Prokuratura) prowadzącej śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wykorzystywaniem fikcyjnych faktur VAT. W toku ww. postępowania kontrolnego ustalono m. in., że w okresie objętym kontrolą działalność spółki polegała na świadczeniu usług remontowo-budowlanych m.in. w instytucjach rządowych. W ramach tej działalności spółka wystawiła na rzecz A. W. (dalej: A.) łącznie 16 faktur (na podstawie różnych umów i zleceń) tytułem sprzedaży ww. usług. Na podstawie dokumentacji księgowej prowadzonej przez spółkę ustalono, że przy realizacji tych prac korzystała ona z podwykonawców, a jednym z nich była N. I. Sp. z o.o. (dalej: N. I.). która wystawiła na rzecz spółki z tego tytułu łącznie 4 faktury. Z ustaleń Dyrektora UKS wynikało ponadto, że usługi udokumentowane tymi fakturami zakupowymi miały zostać zrealizowane przez podwykonawców N. I., tj. B.-S. Sp. z o.o. (dalej: B.-S.) oraz C. Ltd Sp. z o.o. (dalej: C.). W ocenie organu pierwszej instancji jednakże, spółka niezasadnie ujęła w ewidencji zakupów oraz w deklaracjach VAT-7 za poszczególne miesiące faktury otrzymane od N. I. i rozliczyła wynikający z nich podatek naliczony, gdyż faktury te nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych pomiędzy podmiotami w nich wskazanymi, a podatek naliczony z takich faktur nie mógł stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego. Dokonując odliczenia podatku z ww. faktur spółka naruszyła przepisy art. 86 ust. 1 i 2 oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: ustawa o VAT). Opisanych powyżej ustaleń dokonano m.in. w oparciu o włączone do akt postępowania kontrolnego materiały dowodowe pochodzące ze śledztwa o sygn. [...] oraz materiały dowodowe otrzymane z Urzędu Kontroli Skarbowej w R., a także dowody przeprowadzone w toku postępowania kontrolnego prowadzonego wobec spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne