22.11.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. II FSK 2944/14

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA (del.) Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 33/14 w sprawie ze skargi C. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 3 września 2013 r. nr IPPB5/423-436/13-2/JC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od C. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 27 maja 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez C. spółkę z o.o. z siedzibą w W. interpretację indywidualną Ministra Finansów z 3 września 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdził, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości oraz orzekł o kosztach postępowania.

W uzasadnieniu powyższego wyroku sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:

C. spółka z o.o. z siedzibą w W. (spółka, skarżąca) wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów art.16 ust.1 pkt 60 i pkt 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz.397 ze zm.), zwanej dalej "u.p.d.o.p.", w związku z uczestnictwem w systemie zarządzania płynnością finansową cash pooling. Przedstawiając stan faktyczny - zdarzenie przyszłe podała na wstępie, że należy do Grupy C. i jej właścicielem jest C. S.A., zaś właścicielem C. S.A. jest C. z siedzibą w Danii, będący duńskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art.4 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie 6 grudnia 2001 r. (Dz.U. z 2003 r. Nr 43, poz.368 ze zm.). C. zawarł z N. AB z siedzibą w S. (bank) umowę o zarządzaniu płynnością finansową typu cash pool, zaś spółka rozważa przystąpienie (najprawdopodobniej z dniem 1 lipca 2013 r.) do tej umowy przez podpisanie listu autoryzacyjnego, na mocy którego C. udzieli spółce prawa do korzystania z usług świadczonych przez bank. Następnie spółka potwierdziła swoje uczestnictwo w systemie cash pool.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne