07.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 631/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 22 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Sz 1162/14 w sprawie ze skargi T.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 21 lipca 2014 r. [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień, maj, lipiec i wrzesień 2008r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T.C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1162/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę T.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 21 lipca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień, maj, lipiec i wrzesień 2008 r.

Powyższą decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S. z 11 grudnia 2013 r. określającą T.C. (dalej: "skarżący", "strona") nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i kwoty do zwrotu w podatku od towarów i usług za wskazane miesiące oraz zobowiązanie podatkowe w tym podatku i kwotę podatku do zapłaty za wrzesień 2008 r.

Skarżący prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą P. złożył deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7 za luty, marzec, kwiecień, maj, lipiec i wrzesień 2008 r. oraz informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów VAT-UE za I-III kwartał 2008 r. Organ wskazał, że skarżący w badanym okresie prowadził działalność gospodarczą głównie w zakresie handlu napojami oraz wyrobami stalowymi. Na podstawie zebranego materiału dowodowego organ kontroli skarbowej stwierdził, że w przypadku wybranych transakcji skarżący był ogniwem łańcucha stworzonego pomiędzy wieloma podmiotami krajowymi oraz podmiotami z państw Unii Europejskiej, mającego na celu dokonanie oszustw podatkowych (tzw. "karuzeli podatkowej"), wykazywał transakcje jako dostawy wewnątrzwspólnotowe zamiast wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne opodatkowane na zasadach ogólnych w przypadku, gdy towar był transportowany wyłącznie między państwami członkowskimi UE, z pominięciem terenu kraju.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne