Wyrok NSA z dnia 26 października 2016 r., sygn. II FSK 2534/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Danuta Małysz, Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 8 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Go 140/14 w sprawie ze skargi J. G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2013 r., nr ILPB2/415-791/13-7/WM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.1. Wyrokiem z dnia 8 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Go 140/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę J. G.(dalej jako Skarżący) na interpretację indywidualną Ministra Finansów, działającego przez organ upoważniony - Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 listopada 2013 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
I.2. W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy: W sierpniu 2013 r. Skarżący złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. We wniosku tym podał, że:
- jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych podlegającym tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;
- jest jednym z udziałowców w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka), która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
- udziałowcy rozważają przekształcenie w przyszłości spółki w spółkę jawną w trybie art.551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz.1030 ze zm., dalej jako "k.s.h."), przy czym: - na dzień przekształcenia nie nastąpi zwiększenie majątku, jakim dysponować będzie spółka jawna w porównaniu z majątkiem spółki (majątek spółki stanie się majątkiem spółki jawnej, w ramach przekształcenia nie zostaną wniesione nowe wkłady przez udziałowców lub osoby trzecie), - na skutek przekształcenia wnioskodawca stanie się wspólnikiem spółki przekształconej, któremu przysługiwał w niej będzie ogół praw i obowiązków, o którym mowa w art.10 k.s.h., - w związku z przekształceniem wnioskodawca nie otrzyma żadnej wypłaty od spółki lub spółki jawnej;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty