Wyrok NSA z dnia 4 października 2016 r., sygn. II FSK 4049/14

Akcjonariusze spółek komandytowo-akcyjnych mogli wyprowadzać firmowy majątek, unikając zapłaty podatku dochodowego.

Gazeta Prawna nr 198/2016

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 4 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 sierpnia 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1084/14 w sprawie ze skargi T. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 marca 2014 r. nr IBPBI/1/415-1224/13/AP w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 marca 2014 r. nr IBPBI/1/415-1224/13/AP, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz T. W. kwotę 837 (słownie: osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1084/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę T.W. (dalej jako "Skarżący") na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 5 marca 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Skarżący we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazał, że jest polskim rezydentem podatkowym, wspólnikiem w spółce jawnej (dalej jako "sp.j.") powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (dalej jako "SKA"), w której był akcjonariuszem. W związku z tym, że w SKA nie podejmowano uchwał o wypłacie dywidendy ani zaliczek na poczet wypłaty dywidendy, u Skarżącego nie powstał obowiązek podatkowy. W czasie funkcjonowania sp.j. wspólnicy - druga osoba fizyczna oraz spółka z o.o., zgodnie z ogólnymi zasadami wpłacali na bieżąco zaliczki na podatek dochodowy i opodatkowywali dochód. Przed złożeniem wniosku o wydanie interpretacji wspólnicy sp.j. podjęli uchwałę o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzenia formalnej likwidacji oraz podzielili jej majątek pomiędzy siebie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne