28.09.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2016 r., sygn. II FSK 2251/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA (del.) Danuta Małysz, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 1382/13 w sprawie ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia w całości ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 rok 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 1382/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J. D. (dalej jako: "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 września 2013 r. w przedmiocie odmowy uchylenia w całości ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, co następuje:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. decyzją z dnia 30 marca 2001 r. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r. Decyzją z dnia 28 sierpnia 2001 r. Izba Skarbowa w Łodzi utrzymała w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi po rozpatrzeniu skargi skarżącego, wyrokiem z dnia 24 czerwca 2003r., sygn. akt I SA/Łd 1723/01 uchylił powyższą decyzję Izby Skarbowej. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził m.in., iż nietrafne są zarzuty odnoszące się do nieprawidłowości w sporządzeniu spisu z natury oraz stwierdzenia nierzetelności zapisów w księdze przychodów i rozchodów w odniesieniu do wielkości sprzedaży i zakupów. Zdaniem Sądu, organy podatkowe prawidłowo zakwestionowały księgę przychodów i rozchodów, a wobec nie przedstawienia przez stronę innych dokumentów, pozwalających na ustalenie rzeczywistej wielkości całej sprzedaży i dokonanych zakupów, trafnie uznały, iż podstawa opodatkowania winna być określona w drodze oszacowania, a wybór jego metody należy do organu dokonującego szacunek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty