Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2016 r., sygn. II FSK 1717/14
Po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową wspólnicy mogą zaliczać do kosztów całość odpisów amortyzacyjnych. Także od tej części wartości początkowej, która znajdowała się na jej kapitale zapasowym.
Gazeta Prawna nr 154/2016
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 lutego 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 1176/13 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w J. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 15 maja 2013 r. nr IBPBI/2/423-230/13/AP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 lutego 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt I SA/Gl 1176/13) w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. w J. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 maja 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Wojewódzki Sąd podał następujący stan sprawy: spółka we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przedstawiła, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie spółka planuje założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na terytorium Polski (dalej: "SPV"). W związku z zamiarem utworzenia SPV, planuje dokonać wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci praw ochronnych do znaku oraz nieruchomości do SPV. W zamian za wniesione aporty, SPV wyda na rzecz spółki udziały, których sumaryczna wartość nominalna będzie niższa od rynkowej wartości znaku i nieruchomości. W konsekwencji, przy objęciu udziałów przez spółkę powstanie agio, nadwyżka wartości rynkowej znaku i nieruchomości nad nominalną wartością wydanych udziałów, która zostanie odniesiona na kapitał zapasowy SPV. W przyszłości możliwe jest przekształcenie SPV w osobową spółkę prawa handlowego. Przekształcona spółka osobowa będzie dokonywała amortyzacji przedmiotowego znaku oraz nieruchomości. W związku z przekształceniem SPV w spółkę osobową stosownie do art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. z 2011 r. Dz. U. Nr 74, poz. 397 ze zm.), dalej: u.p.d.o.p., podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych przez spółkę osobową będzie spółka. W związku z powyższym zadano następujące pytanie, czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, spółka - jako przyszły wspólnik spółki osobowej - będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (z uwzględnieniem art. 5 u.p.d.o.p.) całości przypadających na nią odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (nieruchomość) oraz wartości niematerialnych i prawnych (znak), a więc także dokonywanych od tej części ich wartości początkowej, która w spółce kapitałowej (SPV) została odniesiona na kapitał zapasowy (agio) i w związku z tym podlegała ograniczeniom opisanym w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d u.p.d.o.p.?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty