Wyrok NSA z dnia 13 maja 2016 r., sygn. II FSK 959/14
Także organy podatkowe związane są dokonanymi wpisami do KRS i nie mogą dokonywać odmiennych ustaleń faktycznych, a także samodzielnie prowadzić przeciwdowodów z art. 194 § 3 Ordynacji podatkowej na okoliczności wynikające z rejestru przedsiębiorców.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia WSA (del.) Dariusz Skupień, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 17 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 856/13 w sprawie ze skargi W. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z 17 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 856/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę W. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 sierpnia 2013 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika K. Urzędu Skarbowego w B. z 27 lutego 2013 r. orzekającą o odpowiedzialności skarżącego jako wiceprezesa zarządu "P." sp. z o.o. z siedzibą w W. za zaległości tej spółki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za grudzień 2007 r. wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi w łącznej kwocie 1.584,42 zł oraz umarzającą postępowanie podatkowe w części dotyczącej orzeczenia za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za listopad 2007 r.
1.2. Sąd I instancji wskazał, że "P." sp. z o.o. powstała na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 11 marca 2005 r. W związku z tym, że spółka nie uiściła należności za listopad i grudzień 2007 r. wynikających z deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2007 r. organ egzekucyjny wszczął postępowanie egzekucyjne, które zostało umorzone ze względu na bezskuteczność. 1.3. Po rozpatrzeniu odwołania, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał na przesłanki pozytywne orzekania o odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki wynikające z art. 116 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) - dalej jako: "O.p.", tj. wykazanie zaległości podatkowych, które powstały w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu oraz bezskuteczność egzekucji. Organ odwoławczy wyjaśnił, że w § 26 aktu notarialnego, którym została zawarta spółka, dokonano wyboru trzyosobowego zarządu spółki: w osobie P. P. - prezesa zarządu, skarżącego - wiceprezesa zarządu oraz G. G. H. jako członka zarządu. Organ podkreślił, że fakt pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu przez stronę potwierdza także informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu z Rejestru Przedsiębiorców oraz wpis z 27 sierpnia 2007r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Organ odwoławczy podał, że w dniu 13 lipca 2005 r. spółka "P." została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyjaśnił, że choć w prowadzonym postępowaniu podatkowym obowiązkiem organów podatkowych jest badanie zapisów w Krajowym Rejestrze Sądowym, to w kompetencji organów nie leży badanie dokumentów źródłowych, które stały się podstawą wpisu. Tym samym w ocenie organu, twierdzenia strony, że powołanie jej na członka zarządu było dość niejasne nie znajduje potwierdzenia. W aktach sądu rejestrowego brak również dokumentów świadczących o rezygnacji strony w 2006 r. z pełnionej funkcji. Znajdują się natomiast dowody, które potwierdzają wykonywanie obowiązków wiceprezesa zarządu spółki w roku 2007, tj. dokumenty dotyczące roku obrotowego 2006 oraz decyzji podejmowanych przez Zgromadzenie Wspólników, które strona podpisała. Dyrektor Izby Skarbowej zauważył, że w przedłożonych przez stronę dokumentach pojawiło się także nazwisko T. M. jako członka zarządu, jednakże z materiału zebranego w sprawie wynika, że nie pełnił formalnie funkcji członka zarządu spółki z o. o. "P.". Organ wskazał przy tym, na informację
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty