13.01.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. II FSK 2708/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 12 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Bk 122/13 w sprawie ze skargi "B." S.A. z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 26 listopada 2012 r. nr ITPB3/423-529/12/PS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz "B." S.A. z siedzibą w B. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.1. Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Bk 122/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w sprawie ze skargi "B." S.A. z siedzibą w B. (dalej jako Spółka) uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 listopada 2012 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

I.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku wskazano, że Spółka wystąpiła do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności.

Przedstawiając stan faktyczny Spółka wskazała, że w 2007 r. zawarła z firmą E. (Uk) Limited z Wielkiej Brytanii umowę, na podstawie której wykonała zlecenia potwierdzone wystawieniem 13 faktur. Pomimo wezwań dłużnika do zapłaty Spółka nie otrzymała świadczenia wzajemnego wynikającego z zawartej umowy w postaci umówionej ceny. Stosownie do art. 12 ust. 3 oraz art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej jako u.p.d.o.p.), wierzytelność tą Spółka wykazała jako przychód należny. Kontrahent wskutek niewypłacalności poddany został procesowi pozasądowej dobrowolnej likwidacji, tzw. Creditors Voluntary Liguidation (CVL), które jest przeprowadzane na podstawie prawa Wielkiej Brytanii - lnsolvency Act 29.12.1986 r. CVL jest rodzajem pozasądowego postępowania upadłościowego, obejmującego likwidację majątku. Firma przestaje istnieć po 3 miesiącach od ogłoszenia sprawozdania likwidatora w Registrar of Companies lub w późniejszym terminie jeśli sąd odroczy termin rozwiązania firmy na wniosek zainteresowanej osoby. W dniu 17 sierpnia 2009 r. odbyło się ostateczne spotkanie likwidatora firmy E. (UK) Limited ze wspólnikami i wierzycielami, na którym zostało sporządzone sprawozdanie końcowe z postępowania, które następnie zostało wysłane do Rejestru Firm - Companies House. Postępowanie upadłościowe zakończyło się ujawnieniem braku wystarczających środków na spłatę zobowiązań upadłego. Firma została wykreślona z rejestru i została zlikwidowana 17 listopada 2009 r. Postępowanie upadłościowe toczyło się z udziałem spółki w charakterze wierzyciela. Spółka uzyskała dokumenty potwierdzające przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego oraz wykreślenie firmy z Companies House.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne