Wyrok NSA z dnia 2 marca 2016 r., sygn. II FSK 3666/13
Za właściciela odsetek w rozumieniu art. 11 ust. 2 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r. należy uznać podmiot mający prawo dysponowania nimi (beneficjal owner).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie: NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), WSA del. Barbara Rennert, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 3360/12 w sprawie ze skargi G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 sierpnia 2012 r. nr IPPB5/423-375/12-4/JC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 czerwca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Minister Finansów z dnia 13 sierpnia 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku o wydanie interpretacji Spółka wskazała, że przystępuje do wielostronnej Umowy Cash Poolingu ("Umowa"), w której jako leader uczestniczy G. S.A. ("Leader") z siedzibą w Luksemburgu. Leader nie ma siedziby, ani miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz jest w stanie przedstawić certyfikat rezydencji potwierdzający, że podlega w Luksemburgu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osiągniętych przychodów.
W ramach Umowy Leader pełni funkcję regionalnego centrum pieniężnego, tj. konsoliduje salda rachunków bieżących wszystkich uczestników w celu zarządzania ich płynnością finansową oraz ewentualnym czasowym finansowaniem ich potrzeb pieniężnych. Platforma bankowa, którą posługuje się Grupa na użytek Cash Poolingu jest obsługiwana przez D. Bank ("DB") z siedzibą w Niemczech, na podstawie odrębnej umowy db-CashSweep ("Umowa CashSweep"). W przypadku uczestnictwa w Umowie dla celów bieżących operacji gospodarczych Skarżąca będzie również posługiwać się rachunkami bankowymi prowadzonymi poza grupą DB.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty