22.12.2015 Ubezpieczenia

Postanowienie NSA z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. I OZ 1712/15

Przywrócenie terminu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia W. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt III SA/Gd 293/15 odmawiające przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przywrócić skarżącej termin do uzupełnienia braków formalnych skargi.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 20 października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, III SA/Gd 293/15, odmówił przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi w sprawie ze skargi w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu Sąd I instancji podniósł, że wniosek o przywrócenie terminu został złożony w terminie przewidzianym w art. 87 § 1 p.p.s.a., to jest w terminie 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednakże dokonując merytorycznej oceny wniosku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie znalazł podstaw do jego uwzględnienia. Wnioskując o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi skarżąca wskazała, że jest osobą chorą, niewykształconą, nie mającą nawet podstawowej wiedzy w zakresie prawa, która nie do końca rozumie treść kierowanych do niej pism. W ocenie Sądu I instancji w niniejszej sprawie brak jest podstaw do przyjęcia, że uchybienie terminu do usunięcia braku formalnego skargi było spowodowane przyczyną niezawinioną przez skarżącą. Z uwagi na charakter wskazanych przez skarżącą okoliczności, które miałyby świadczyć o braku jej winy w uchybieniu terminu, a które nie dotyczą jakiegoś konkretnego zdarzenia, ale osobistych cech skarżącej, należy ocenić je m.in. przez pryzmat działania skarżącej w niniejszej sprawie. Podkreślenia wymaga, że podeszły wiek i zły stan zdrowia - same w sobie - nie są przesłanką do stwierdzenia braku winy strony za powstałe uchybienie terminu. Skarżąca, poza ogólnym powołaniem się na swój stan zdrowia i brak wykształcenia, niczym nie poparła ani bliżej nie sprecyzowała swych twierdzeń, które miałyby wskazać na brak winy w uchybieniu terminu. Skarżąca została wezwana przez sąd do wykonania prostej czynności - podpisania skargi lub nadesłania egzemplarza podpisanej skargi. Czynności takie nie są z założenia skomplikowaną czynnością procesową, która wymagałaby wiedzy specjalnej. Takie też stanowisko zajął też Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 13 sierpnia 2015 r., I OSK 1966/15, oddalając skargę kasacyjną od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 24 kwietnia 2015 r. w niniejszej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne