12.03.2015 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 12 marca 2015 r., sygn. I OZ 204/15

Prawo pomocy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bożena Popowska po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 grudnia 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 1433/13 odmawiające zmiany postanowienia tego Sądu z dnia 11 kwietnia 2014 r. o odmowie przyznania J. K. prawa pomocy w zakresie całkowitym w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 29 grudnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił J. K. zmiany postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2014 r. odmawiającego przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2014 r. odmówił J. K. przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata uznając, że rozpatrywany wniosek zawiera identyczne informacje jak te, które legły u podstaw wydania postanowienia z dnia 7 stycznia 2014 r. o odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. W motywach rozstrzygnięcia z 11 kwietnia 2014 r. WSA wskazał także, iż skarżący nie udzielił wyczerpujących informacji, o które został wezwany przez Sąd, a mianowicie nie wypowiedział się m.in. co do kwestii wysokości uzyskiwanych dochodów, chociaż przyznał, że pracuje dorywczo. Z wniosku oraz przedłożonych dokumentów wynika, że skarżący nie posiada środków w związku z okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej i utrzymuje się z prac dorywczych. Nie wskazał, jaki dochód z tego tytułu osiąga. Podał, iż częściowo partycypuje w kosztach utrzymania dwóch niepełnoletnich córek, płacąc alimenty. Mieszkanie o powierzchni 31 m2, w którym mieszka, jest "przepisane hipotecznie" na rzecz córki. W odpowiedzi na wezwanie Sądu do wyjaśnienia m.in. z czego lub z czyjej pomocy wnioskodawca się utrzymuje, z jakich środków wnioskodawca płaci świadczenie alimentacyjne i w jakiej wysokości, skarżący złożył pismo procesowe, w którym wskazał, że utrzymuje się z pracy dorywczej, często bez pieniędzy, za wyżywienie. Na okoliczność konieczności ponoszenia świadczeń alimentacyjnych na rzecz córek przedstawił kserokopię pisma Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w P. w sprawie o sygn. akt [...]. Następnie wyjaśnił, że lokal mieszkalny przy ul. M. o powierzchni 31 m2 zajmuje osobiście, nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego, zaś według jego oświadczenia "właścicielem poprzez zapis hipoteczny jest córka W. K.". Wskazał, że jego własne koszty utrzymania są znikome z uwagi na prowadzenie życia bez nałogów oraz z pomocą osób życzliwych, oraz że nie otrzymuje żadnej pomocy oraz wsparcia osób w sposób znaczny umożliwiający podniesienie stopy życiowej. Wyjaśnił ponadto, że powodem zawieszenia działalności gospodarczej była i nadal jest "katastrofalna polityka władz państwowych skutkująca załamaniem koniunktury gospodarczej w zakresie budownictwa". Oświadczył ponadto, że nie posiada statusu osoby bezrobotnej, nie posiada konta bankowego, nie składał deklaracji podatkowej PIT za rok 2012 z powodu braku dochodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne