Wyrok NSA z dnia 12 marca 2015 r., sygn. I OSK 2171/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska sędzia NSA Wiesław Morys sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Małgorzata Kamińska po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 grudnia 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 494/12 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 7 marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 grudnia 2012r., w sprawie o sygnaturze akt III SA/Kr 494/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 7 marca 2012r., nr [...] w przedmiocie odmowy odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, oddalił skargę.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 7 marca 2012r. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 25 listopada 2011r. w sprawie odmowy odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń przez skarżącego A. A.. W uzasadnieniu przedmiotowej decyzji organ odwoławczy podniósł, że zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U.2009.1362) świadczenia nienależnie pobrane podlegają zwrotowi od osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej, niezależnie od dochodu rodziny. Z kolei art. 6 pkt 16 ww. ustawy stanowi, że przez świadczenie nienależnie pobrane rozumie się świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub nie poinformowania o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej. W ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z akt przedmiotowej sprawy jednoznacznie wynika, że skarżący pobrał nienależnie świadczenia i w momencie, gdy przystąpiono do działań zmierzających do wyegzekwowania tych należności, zwrócił się do organu o ich umorzenie i odstąpienie od żądania zwrotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty