21.01.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2015 r., sygn. I OSK 1211/13

W orzecznictwie przyjmuje się, że naruszenie prawa tylko wtedy ma charakter rażący, gdy akt administracyjny został wydany wbrew nakazowi lub zakazowi ustanowionemu w przepisie prawnym, wbrew wszystkim przesłankom przepisu nadano prawa albo ich odmówiono, albo obarczono stronę obowiązkiem, albo uchylono obowiązek.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk, Sędzia NSA Bożena Popowska, Sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego [...], po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 lutego 2013 r. sygn. akt III SA/Lu 826/12 w sprawie ze skargi W. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 lutego 2013 r. sygn. akt III SA/Lu 826/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie /dalej: WSA/, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie /dalej: SKO lub Kolegium/ z dnia [...] października 2012 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji - skargę oddalił.

W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną: decyzją z dnia [...] września 2012 r. Nr [...] Kolegium stwierdziło nieważność decyzji Prezydenta Miasta Chełma z dnia [...] stycznia 1977 r. w sprawie wydania W.D. prawa jazdy kategorii "A". Wskazało, że zgodnie z protokołem egzaminu Nr [...] z dnia 15 stycznia 1977 r., W. D. wykazał umiejętności z przepisów ruchu drogowego w stopniu niedostatecznym, a mimo braku przystąpienia do egzaminu poprawkowego, zarządzono wydanie mu prawa jazdy. Wg pisma W. D. z 9 lipca 2012 r., wiedział on o niezdaniu egzaminu, jednakże nie przystąpił do egzaminu poprawkowego, mimo zgłoszenia się, z powodu braku dokumentów. Ponieważ prawo jazdy zostało mu wydane, był przekonany o błędnym odczycie wyniku egzaminu przez egzaminatora i nie był świadomy zaistniałej pomyłki. W tej sytuacji, w ocenie organu, doszło do rażącego naruszenia obowiązujących w dacie wydania decyzji art. 20 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295, dalej: u.b.p.r.) oraz § 194 ust. 2 rozporządzenia Ministra Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 20 lipca 1968 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 27, poz. 183, dalej: rozporządzenie), polegającego na przyznaniu W.D. uprawnień do kierowania pojazdami kategorii "A" bez uprzedniego zdania egzaminu kwalifikacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne