Wyrok NSA z dnia 30 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 247/15
Celem pomocy społecznej nie jest zapewnianie świadczeniobiorcom stałego źródła utrzymania na poziomie i w wysokości przez niego oczekiwanej oraz zwrot wszelkich poniesionych wydatków, w szczególności wówczas, gdy osoba ta przekracza ustawowe kryteria dochodowe uprawniające do udzielenia pomocy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia del. WSA Marian Wolanin Protokolant: st. asystent sędziego Dorota Kozub - Marciniak po rozpoznaniu w dniu 30 grudnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 września 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 1002/14 w sprawie ze skargi T.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 września 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 1002/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T.y G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.
W uzasadnieniu Sąd I instancji podał, że decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...] Prezydent m.st. Warszawy odmówił T.ie G. specjalnego zasiłku celowego na opłatę pobytu w hostelu [...]. Organ podał, że T.a G. wniosła 12 listopada 2013 r. o przyznanie pomocy na w/w opłatę w okresie od maja do listopada 2013 r. Dnia 21 listopada 2013 r. do organu wpłynął kolejny wniosek w tej samej sprawie. Do powyższych wniosków nie dołączono jednak informacji o kosztach pobytu w przedmiotowym hostelu. Z zebranej w sprawie dokumentacji wynika, że wnioskodawczyni do dnia 23 maja 2013 r. prowadziła wspólne gospodarstwo domowe z synem. Brak jest natomiast informacji co do sytuacji rodzinnej i bytowej w okresie od czerwca do sierpnia 2013 r., bowiem w okresie tym wnioskodawczyni odmówiła przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Z kolei podczas wywiadu środowiskowego w dniu 30 września 2013 r., a następnie w dniu 12 listopada 2013 r. wnioskodawczyni oświadczyła, że prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, a jej źródłem utrzymania jest świadczenie rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 757,23 zł. Dochód strony przekracza zatem kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej, określone w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 ze zm.), powoływanej dalej też jako "U.p.s.", które wynosi 542 zł i uprawnia do ubiegania się o pomoc w formie zasiłku celowego specjalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty