Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2015 r., sygn. II OSK 600/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant: asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2013 r. sygn. akt VII SA/Wa 1668/13 w sprawie ze skargi B. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 listopada 2013 r. sygn. akt VII SA/Wa 1668/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie /dalej: WSA/, po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] czerwca 2013 r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę - skargę oddalił.
W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną:
decyzją z dnia [...] maja 2013r. Nr [...] znak: [...] Prezydent m.st. Warszawy zatwierdził projekt budowlany i udzielił B. K. pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na przebudowie lokalu użytkowego nr [...] w budynku mieszkalnym zlokalizowanym na działce ew. nr [...] z obrębu [...], przy [...] w Warszawie. W odwołaniu J. S. - współwłaściciel nieruchomości - podniósł, że został pozbawiony udziału w przedmiotowym postępowaniu i zakwestionował złożone przez inwestora oświadczenie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wskazał, że objęte w/w decyzją roboty budowlane zostały już rozpoczęte. Po rozpatrzeniu odwołania, Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] czerwca 2013 r., na podstawie art. 138 § 2 K.p.a., uchylił w całości zaskarżoną decyzję i sprawę przekazał temu organowi do ponownego rozpatrzenia, ponieważ naruszono przepisy prawa procesowego, tj. art. 10 § 1 K.p.a., uniemożliwiając czynny udział w postępowaniu nie tylko odwołującemu się, lecz także pozostałym współwłaścicielom nieruchomości. Prawo do udziału w charakterze strony przysługuje bowiem wszystkim współwłaścicielom ujawnionym w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej, tj. wszystkim współwłaścicielom budynku mieszkalnego usytuowanego przy [...] w Warszawie. Bez znaczenia pozostaje fakt, że lokal użytkowy nr [...] został przyznany do wyłącznego korzystania inwestorowi. W ocenie Wojewody, wątpliwości budzi także złożone przez inwestora oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane; nie zostały w nim wymienione dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a nie wynika ono z prawa do wyłącznego korzystania przez inwestora z lokalu. Organ pierwszej instancji powinien również wyjaśnić, czy objęte wnioskiem roboty budowlane zostały zrealizowane przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, co zarzuca odwołujący.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty