29.10.2015

Wyrok NSA z dnia 29 października 2015 r., sygn. II OSK 470/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie NSA Grzegorz Czerwiński del. NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Kuberska-Pellegrino po rozpoznaniu w dniu 29 października 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 października 2013 r. sygn. akt II SA/Gl 849/13 w sprawie ze skargi R. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie warunków zabudowy terenu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

II OSK 470/14

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę R. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2013 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie ustalenia warunków zabudowy terenu.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Działając na wniosek R. H., decyzją z dnia [...] marca 2011 r., Prezydent Miasta D. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie hali przeznaczonej na serwis urządzeń hydrauliki siłowej, montowanych na samochodach dostawczych wraz z przebudową istniejącego budynku gospodarczego z przeznaczeniem na zaplecze hali, przewidzianych do realizacji na działce nr [...] przy ul. W. [...] w D.

Na skutek wniosku A. M., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., decyzją z dnia [...] listopada 2012 r., stwierdziło nieważność ww. decyzji, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa (art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.).

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy R. H. zarzucił organowi naruszenie art. 7, 77 § 1, 80 w zw. z art. 28 k.p.a., poprzez wszczęcie postępowania na wniosek A. M., który nie był stroną postępowania zakończonego decyzją z dnia [...] marca 2011 r. i nie legitymuje się interesem prawnym, uzasadniającym stwierdzenie nieważności decyzji. Ponadto Kolegium, z naruszeniem art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), dalej u.p.z.p., uznało, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, choć w aktach sprawy znajduje się analiza funkcji oraz cech zabudowy, która była przedmiotem postępowania, zaś w motywach decyzji organ I instancji stwierdził spełnienie przesłanek ustawowych. Ewentualne braki należytego uzasadnienia decyzji nie uzasadniają zaś stwierdzenia nieważności decyzji. Podobnie braki formalne wniosku nie mogą skutkować przyjęciem rażącego naruszenia prawa, jako że nie dotyczą wad samej decyzji. Błędnie Kolegium przyjęło także, że organ nie wyznaczył obszaru analizowanego, skoro dane w tym zakresie wynikają z analizy tekstowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne