Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 399/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak /spr./ Protokolant: asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim Szczecin od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 grudnia 2014 r. sygn. akt II SAB/Sz 99/14 w sprawie ze skargi J. S. i R. S. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim Szczecin w przedmiocie samowoli budowlanej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim Szczecin na rzecz J. S. kwotę 700 (siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2014 r., sygn. akt II SAB/Sz 99/14 w sprawie ze skargi R. S. i J. S. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim Szczecin (dalej: PINB) w przedmiocie samowoli budowlanej: zobowiązał Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim Szczecin do załatwienia sprawy, wszczętej wnioskiem z dnia 23 października 2012 r., w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wyroku z uzasadnieniem, stwierdził, że bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa, wymierzył PINB w Powiecie Grodzkim Szczecin grzywnę w wysokości pięciuset złotych.
U podstaw rozstrzygnięcia Sądu legły następujące ustalenia oraz ocena prawna.
M. S., R. S. i J. S. - współwłaściciele nieruchomości położonej w Szczecinie przy ul. Ś., w dniu 24 października 2012 r. złożyli w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Szczecinie zawiadomienie o naruszeniu prawa budowlanego przez A. i A. Ż., będących również współwłaścicielami tej nieruchomości, poprzez wybudowanie oranżerii bez wymaganych prawem dokumentów, tj. prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wnosząc jednocześnie o podjęcie działań zmierzających do przywrócenia stanu poprzedniego nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty