29.12.2015

Wyrok NSA z dnia 29 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 1007/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. WSA Iwona Bogucka Protokolant asystent sędziego Anita Lewińska po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. S. i S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 października 2013 r. sygn. akt VII SA/Wa 1413/13 w sprawie ze skargi G. M. i S. M. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. S. i S. S. solidarnie na rzecz G. M. i S. M. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 18 października 2013 r., sygnatura akt VII SA/Wa 1413/13, na skutek skargi G. M. i S. M., uchylił decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] kwietnia 2013 r., którą uchylono decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z [...] lutego 2013 r. i stwierdzono nieważność decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla P. z [...] września 2000 r., nakazującej skarżącym przedłożenie określonych dokumentów dotyczących budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wyrok Sądu pierwszej instancji został wydany w następujących istotnych okolicznościach sprawy.

Prezydent Miasta P. decyzją z [...] kwietnia 1999 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił skarżącym pozwolenia na budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego na działce nr [...] przy ul. [...] w P. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z [...] czerwca 2000 r., rozpoznając odwołanie od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z [...] marca 2000 r. w sprawie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, stwierdził nieważność decyzji Prezydenta Miasta P. z [...] kwietnia 1999 r. Podstawą stwierdzenia nieważności było ustalenie, że schody wejściowe do budynku wraz z zadaszeniem zaprojektowano w sposób, który spowodował zmniejszenie odległości od granicy działki sąsiedniej z 3,00 m do 1,90 m, co stanowiło rażące naruszenie § 12 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W konsekwencji tej decyzji, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla P. wszczął postępowanie naprawcze na podstawie art. 50 i art. 51 Prawa budowlanego. Postanowieniem z [...] lipca 2000 r., utrzymanym w mocy postanowieniem [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z [...] września 2000 r., wstrzymał skarżącym prowadzenie robót budowlanych. Następnie ostateczną decyzją z [...] września 2000 r., na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, nakazał przedłożenie określonych dokumentów dotyczących budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem, wyznaczając 3-miesięczny termin.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne