Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2015 r., sygn. II OSK 2274/14
Taka sytuacja nie może mieć miejsca np. gdy żądanie wszczęcia postępowania dotyczy sprawy, w której prowadzone jest już postępowanie, wydano w sprawie rozstrzygnięcie, albo brak jest podstawy materialnoprawnej do rozpatrzenia zgłoszonego żądania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Marta Laskowska - Pietrzak (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 marca 2014 r. sygn. akt II SA/Kr 1642/13 w sprawie ze skargi M. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie uchylenia tytułów wykonawczych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 marca 2014 r. sygn. akt II SA/Kr 1642/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie uchylenia tytułów wykonawczych.
Jak wynika z akt sprawy, w piśmie z dnia 24 czerwca 2013 r., zatytułowanym: "Wniosek" M. B. zażądała uchylenia wskazanych powyżej tytułów wykonawczych dotyczących zobowiązań wynikających z opłat za opróżnianie zbiornika bezodpływowego usytuowanego na jej nieruchomości położonej w S. i transport nieczystości ciekłych do punktu zlewnego. Organ pierwszej instancji podniósł, że w piśmie z dnia 23 lipca 2013 r. Burmistrz wyjaśnił wnioskodawczyni, że z przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r., poz. 1015 z późn.zm.) wynika, iż zobowiązany może poszukiwać ochrony prawnej w egzekucji administracyjnej za pośrednictwem instytucji zarzutów, które może zgłosić - w terminie 7 dni od dnia doręczenia tytułu wykonawczego (art. 27 § 1 pkt 9 powyższej ustawy), w dalszych zaś etapach egzekucji zobowiązanemu przysługuje prawo żądania odstąpienia przez organ egzekucyjny oraz egzekutora od czynności egzekucyjnych, jeżeli stosownie do art. 45 § 1 powyższej ustawy okazał on dowody stwierdzające wykonanie, umorzenie, wygaśnięcie lub nieistnienie obowiązku, odroczenie terminu jego wykonania, rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnych albo gdy zachodzi błąd co do osoby zobowiązanego. Poza tym zobowiązany może domagać się zawieszenia bądź umorzenia postępowania egzekucyjnego w razie zaistnienia którejkolwiek z przesłanek z art. 56 § 1 lub art. 59 § 1-2 powyższej ustawy albo wnosić przysługujące mu na dalszych etapach postępowania środki prawne np. skargę na oszacowanie ruchomości na podstawie art. 99 § 2, czy też skargę na czynności egzekucyjne na podstawie art. 54 powyższej ustawy. Jednocześnie Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice wezwał M. B. o sprecyzowanie istoty żądania w sposób pozwalający przypisać to żądanie do któregokolwiek z zakresów odniesienia wynikającego z cytowanych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty