Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 768/14
Żądanie uzupełnienia danych nieznanych stronie, których nie zdołała ona pozyskać pomimo dołożenia należytej staranności jest niedopuszczalne. Zobowiązanie organu naruszałoby w takiej sytuacji akcentowaną w orzecznictwie sądowoadministracyjnym zasadę impossibilium nulla obligatio, w świetle której prawo, jak i jego wykładnia nie może nakładać na obywateli obowiązków niemożliwych do spełnienia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 2170/13 w sprawie ze skargi R. J. F. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 2170/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi R. J. F., uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] sierpnia 2013 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. Wojewoda Mazowiecki odmówił potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez R. J. F., albowiem wnioskodawca nie wykazał, że jego rodzice nabyli i posiadali obywatelstwo polskie oraz nie wykazał prawidłowym dokumentem ich stanu cywilnego.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. Minister Spraw Wewnętrznych uchylił tę decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Wojewodzie Mazowieckiemu. W ocenie Ministra, rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy co do istoty przez Wojewodę Mazowieckiego było przedwczesne i naruszało przepisy postępowania administracyjnego w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Zdaniem organu odwoławczego wniosek z dnia [...] kwietnia 2013 r., złożony przez R. J. F., nie odpowiada wszystkim warunkom formalnym określonym w przepisach prawa. Niemniej jednak - z uwagi na zaniechania organu I instancji przy wypełnianiu nałożonych na niego przepisami prawa obowiązków procesowych - na obecnym etapie sprawy nie można przesądzić, czy — w świetle swej wadliwości formalnej - wniosek ten wszczął postępowanie w przedmiotowej sprawie, czy też winien być pozostawiony przez Wojewodę bez rozpoznania w trybie art. 64 § 2 k.p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty