Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2015 r., sygn. II OSK 585/14
Projekt budowlany składa się z projektu zagospodarowania działki lub terenu, który obejmuje określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich oraz z projektu architektoniczno-budowlanego, który określa m.in. funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne i materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Miller po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P. C. i A. C.-Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 30 października 2013 r. sygn. akt II SA/Sz 715/13 w sprawie ze skargi P. C. i A. C.-Z. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 30 października 2013 r., sygnatura akt II SA/Sz 715/13, oddalił skargę P. C. oraz A. C.-Z. na decyzję Wojewody [...] z [...] listopada 2010 r., którą utrzymano w mocy decyzję Starosty [...] z [...] sierpnia 2010 r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu M. F. pozwolenia na budowę budynku usługowego na działce nr [...] w M. przy ul. [...]. Wyrok Sądu pierwszej instancji został wydany w następujących istotnych okolicznościach sprawy.
Starosta [...] decyzją z [...] sierpnia 2010 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił M. F. pozwolenia na budowę budynku usługowego na działce nr [...] w M. przy ul. [...]. W uzasadnieniu decyzji, odnosząc się do stanowiska skarżących (właścicieli sąsiedniej, w stosunku do działki nr [...], działki nr [...]), którzy wzięli udział w postępowaniu dotyczącym tego pozwolenia na budowę, organ administracji stwierdził, że funkcją projektowanego budynku będzie "drink bar z kawiarnią" oraz, że jeden z autorów projektu budowlanego wyjaśnił, iż w celu wyeliminowania ewentualnego hałasu zastosowano materiały o dużej chłonności akustycznej, to jest zadaszenia i ściany zewnętrzne zostały wykonane z płyty warstwowej PW8 z rdzeniem styropianowym, zaś od wewnątrz wygłuszono ściany płytami z wełny mineralnej, a także, że wobec zastosowania mechanicznej wentylacji nie będzie konieczne otwieranie okien i drzwi w celu wietrzenia obiektu podczas jego użytkowania, co spowoduje, że hałas wynikający z prowadzonej działalności usługowej nie będzie pogarszał warunków użytkowania sąsiednich nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty