Wyrok NSA z dnia 27 października 2015 r., sygn. I OSK 222/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 27 października 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 października 2013 r. sygn. akt II SA/Sz 700/13 w sprawie ze skargi I.C. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wynagrodzenia za holowanie i dozór pojazdu 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz skarżącego kasacyjnie w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 października 2013 r. sygn. akt II SA/Sz 700/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu skargi I.C., uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wynagrodzenia za holowanie i dozór pojazdu marki Star o numerze rejestracyjnym [...].
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że pismem z dnia 3 lutego 2011 r. I.C. wniosła o przyznanie jej wynagrodzenia za przechowywanie oraz holowanie wymienionego wyżej pojazdu od dnia 16 lutego 2000 r. (zmienionego pismem z dnia 26 lutego 2011 r. na dzień 16 lutego 2001 r.) do dnia odbioru pojazdu z parkingu. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że wniosek dotyczy jedynie wynagrodzenia należnego dozorcy i zwrotu kosztów za holowanie pojazdu. Podstawą holowania, a następnie parkowania pojazdu, którego dotyczy wniosek były umowy z dnia 23 marca 2000 r. zawarte pomiędzy Komendantem Miejskim Policji w Szczecinie a Spółką cywilną S. i s-ka, której była wspólnikiem, a która to spółka usunęła pojazd z drogi i następnie przechowywała go na parkingu strzeżonym. Na podstawie cenników będących załącznikami do wskazanych umów zażądała za przechowywanie samochodu stawki 12 zł + podatek VAT za dobę a za usunięcie pojazdu 540 zł + podatek VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty