06.10.2015

Wyrok NSA z dnia 6 października 2015 r., sygn. II OSK 2902/13

 

Dnia 6 października 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia NSA Jerzy Stelmasiak /spr./ sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 6 października 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 sierpnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Po 1249/12 w sprawie ze skargi T.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 sierpnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę T.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z [...] października 2012 r. w przedmiocie warunków zabudowy.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że Ludmiła Ziętek złożyła do Burmistrza Gminy Rawicz wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie budynku usługowego - zakładu fryzjerskiego na części działek nr [...]/2 i [...]/3 obręb Rawicz.

Decyzją z [...] lutego 2012 r. Burmistrz Gminy Rawicz ustalił warunki zabudowy dla tej inwestycji. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazał przepisy ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003 r., Nr 80, poz. 717 ze zm., obecnie tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 199 - dalej jako "u.p.z.p.") oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz. 1588).

Dokonując analizy, o której stanowi art. 53 ust. 3 u.p.z.p. organ stwierdził, że teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jak również nie przystąpiono do jego sporządzenia. W decyzji ustalono, że obowiązującą linią zabudowy będzie linia na przedłużeniu elewacji frontowej budynku podlegającego rozbudowie. Wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni terenu objętego wnioskiem, "rozumianego jako zachodnia granica terenu objętego wnioskiem - do 100% terenu objętego wnioskiem". Organ ustalił także łączną szerokość elewacji frontowej jako: "do całej szerokości terenu objętego wnioskiem, rozumianego jako zachodnia granica terenu objętego wnioskiem". Pozostałe parametry zostały ustalone w odniesieniu do budynku podlegającego rozbudowie - istniejącego zakładu fryzjerskiego (rozbudowa ma polegać na dobudowie do niego pomieszczenia będącego poczekalnią).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne