Wyrok NSA z dnia 29 września 2015 r., sygn. II OSK 143/14
Dnia 29 września 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia NSA Zdzisław Kostka /spr./ sędzia del. WSA Paweł Groński Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 29 września 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. N. i W. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 października 2013 r. sygn. akt II SA/Łd 745/13 w sprawie ze skargi E. N. i W. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 2 października 2013 r., sygnatura akt II SA/Łd 745/13, oddalił skargę E. N. i W. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z [...] maja 2013 r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta R. z [...] listopada 2012 r. w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. Wyrok Sądu pierwszej instancji zapadł w następujących istotnych okolicznościach sprawy.
Prezydent Miasta R. decyzją z [...] listopada 2012 r. ustalił na wniosek A. S. i W. S. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie na działkach nr [...],[...],[...] przy ul. [...] w R. budynków gospodarczych w zabudowie zagrodowej dla obsługi gospodarstwa. Z uzasadnienia tej decyzji wynika, że wniosek o ustalenie warunków zabudowy jest związany z postępowaniem w sprawie legalizacji wybudowanych na wskazanych w decyzji nieruchomościach dwóch budynków gospodarczych. Organ administracji przyjął, że projektowana inwestycja jest zgodna z art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przy czym przyjął, że na podstawie art. 61 ust. 4 tej ustawy nie stosuje się jej art. 61 ust. 1 pkt 1. Ustalił bowiem, że wnioskodawcy prowadzą na terenie R. rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 2,5651 ha, średnia wielkość gospodarstwa rolnego w tej gminie wynosi 2,37 ha, a planowana inwestycja dotyczy zabudowy zagrodowej związanej z tym gospodarstwem rolnym. Organ administracji wyjaśnił przy tym, że inwestycja, której dotyczy decyzja, obejmuje budowę dwóch murowanych budynków gospodarczych z przeznaczeniem na składowanie narzędzi i płodów rolnych. Uznał też, że charakteru tych budynków nie zmienia fakt, iż na terenie inwestycji znajdują się budynki stolarni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty