Wyrok NSA z dnia 27 marca 2015 r., sygn. I OSK 2443/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Olga Żurawska-Matusiak Protokolant: starszy asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej U.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Ke 243/13 w sprawie ze skargi U.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Ke 243/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę U.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2013 r. znak [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją [...] z dnia [...] października 2012 r. Wójt Gminy Z. odmówił U.W. przyznania świadczenia w formie świadczenia pielęgnacyjnego i składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad mężem, wnioskowanej na Z.W. od 1 września 2012 r. do 30 września 2016 r.
W uzasadnieniu organ powołał się na art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992), zgodnie z którym świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.
Na skutek wniesionego przez U.W. odwołania, decyzją z dnia [...] lutego 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (zwane dalej "SKO w K."), utrzymało w mocy ww. decyzję organu pierwszej instancji, chociaż nie podzieliło stanowiska tego organu co do powodów odmowy przyznania żądanego świadczenia.
Zdaniem SKO w K. świadczenie pielęgnacyjne będzie mogło być przyznane na rzecz współmałżonka, jeśli zostaną spełnione pozostałe przesłanki, od których uzależnione jest przyznanie przedmiotowego świadczenia. W ocenie tego organu U.W. nie spełnia warunków do przyznania przedmiotowego świadczenia. Z akt sprawy wynika bowiem, że wnioskodawczyni jest właścicielką gospodarstwa rolnego o powierzchni 2,95 ha i podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Mając na uwadze powyższe organ, przytaczając uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2012 r., I OPS 5/12, wskazał, że prowadzenie gospodarstwa rolnego przez rolnika wyłącza przyznanie tej osobie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 22 ustawy o świadczeniach rodzinnych. W rezultacie stwierdzono, że U.W. nie spełnia przesłanki rezygnacji z zatrudnienia, o jakiej mowa w ww. przepisach w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty