Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. I OSK 215/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant starszy asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Łd 1012/13 w sprawie ze skargi D. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 23 sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 listopada 2013 r., sygn. akt II SA/Łd 1012/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi D.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 23 sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy W. z dnia 30 lipca 2013 r.
Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W dniu 8 lipca 2013 r. D. N. wystąpiła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z wnioskiem o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad babką U. N.
Decyzją z dnia 30 lipca 2013 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we W., działając z upoważnienia Wójta Gminy W., na podstawie art. 16a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j..: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) - dalej ustawa, odmówił przyznania świadczenia w postaci specjalnego zasiłku opiekuńczego wraz z opłaceniem składki na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne z uwagi na brak rezygnacji z zatrudnienia w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że konieczność sprawowania opieki nad U. N. nie budzi wątpliwości, gdyż orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Sieradzu z dnia [...] stycznia 2011 r. została ona zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności. Opiekę nad babką D. N. sprawuje od stycznia 2011 r. i z tego względu, będąc osobą bezrobotną zrezygnowała z możliwości podejmowania pracy, wyrejestrowała się z listy osób bezrobotnych, nabywając prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki. Ze świadczenia pielęgnacyjnego strona korzystała do 30 czerwca 2013 r., a sprawowanie opieki potwierdzał przeprowadzony wywiad środowiskowy. Zgodnie jednak z literalnym brzmieniem art. 16a ust. 1 ustawy, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, a która zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki, nie zaś osobie, która nie podejmuje pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki. Tym samym nie został spełniony warunek przyznania świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty