20.08.2015

Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2015 r., sygn. I OSK 2863/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia WSA del. Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant st. asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 34/13 w sprawie ze skargi Z. L. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. L. na opisaną w sentencji decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak wynika z jego uzasadnienia, decyzją tą utrzymano w mocy decyzję tegoż Ministra z dnia [...] listopada 2010 r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Rzeszów z dnia [...] września 1979 r., nr [...], orzekającej o przejęciu na własność Państwa odpłatnie nieruchomości rolnej, nr działki [...], o powierzchni 0,4025 ha, położonej w R. Podstawę prawną decyzji objętej wnioskiem o stwierdzenie nieważności był przepis art. 53 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140). Stosownie do jego ust. 1, jeżeli właściciel gospodarstwa rolnego nie spełniał warunków do uzyskania emerytury lub renty inwalidzkiej na podstawie ustawy, nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego mogły być na jego wniosek w całości lub w części przejęte odpłatnie przez Państwo. Jak wskazał organ właścicielką tej nieruchomości była wnioskodawczyni, która nie spełniała warunków do uzyskania świadczeń ustawowych. Przejęcie nastąpiło na jej wniosek, bo w aktach zalega "podanie o odpłatne przejęcie" przedmiotowej działki. Wnioskodawczyni nie wniosła odwołania od decyzji dotychczasowej, nie kwestionowała jej w trybach nadzwyczajnych do 2008r. Zatem jej twierdzenie, że została zmuszona do podpisania zgody na przejęcie, nie jest prawdziwe, nadto podlega ewentualnemu rozpatrzeniu przez sąd powszechny. Dlatego nie dostrzegł wady uzasadniającej uwzględnienie żądania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne